NGK 6510 LTR7IX-11 Iridium IX Spark Plug
Fits Vehicle 2014 Cadillac CTS V / 1998-2002 Chevrolet Camaro / 2016-2022 Chevrolet Camaro
SKU: LTR7IX-11
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
PRODUCT SPECS
Shell
- Thread Diameter – 14mm
- Thread Pitch – 1.25mm
- Seat Type – Tapered
- Reach – 25mm (1″)
- Hex Size – 5/8″ (16mm)
- Terminal Type – Solid
- Overall Height – ISO
- Gap – .043″ (1.1mm)
Center Electrode
- Material – Iridium
- Type – Fine Wire
- Size – 0.6mm
- Projection – Projected
Ground Electrode
- Material – Nickel
- Type – Standard
- Shape – Taper Cut
- Quantity – 1
Specifications
- Resistor – Yes
- Resistor Value – 5k Ohm